Leto je tu a s ním aj čas na vytúžené dovolenky. Každý z nás má vlastné ciele a vlastné spôsoby ako si svoju letnú dovolenku užiť. Niekto má rád aktívny oddych s množstvom výletov, iný zas svoj pokoj nájdu opaľujúc sa na slnečnej pláži neďaleko mora alebo jazera. A každý volí aj vlastné spôsoby prepravy. Je veľa ľudí, pre ktorých je komfortnejšie sa na svoju dovolenku vybrať lietadlom a skrátiť si tak dĺžku cesty na minimum. Ale je aj množstvo z nás, ktorí uprednostníme cestovanie vlastným autom. Je to mnohokrát jednoduchšie a vieme so sebou zobrať omnoho viac vecí či sa jednoduchšie prepravovať za bodmi záujmu.
Predtým, ako nasadnete do auta a vyrazíte na cesty, nezabudnite venovať chvíľu kontrole svojho auta, aby ste predišli nepríjemnostiam. A hlavne – vedeli ste, že treba skontrolovať aj naše pneumatiky? Vysoké teploty a horúce cesty môžu mať veľký vplyv na ich stav a bezpečnosť. Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam a mohli si naplno užiť dovolenku, prinášame vám niekoľko rád, ako si zaistiť čo najjednoduchšie cestovanie.
Ako ovplyvňuje teplota pneumatiky?
Letné horúčavy môžu byť pre vaše pneumatiky poriadnou skúškou. To je fakt, ktorý väčšina z nás vie. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako to vlastne funguje a prečo tomu tak je? Letné horúčavy vplývajú na pneumatiky hneď v niekoľkých frontoch súčasne, takže je veľmi dôležité, aby pneumatika bola skutočne kvalitná a spĺňala technické skúšky. V zásade teplota vplýva na pneumatiku takto:
Prehrievanie
Keď sa asfalt zahrieva na viac ako 60°C, zvyšuje sa aj tlak v pneumatikách. Tento nárast tlaku môže viesť k prehrievaniu pneumatík, čo znižuje ich pružnosť a zvyšuje riziko prasknutia. Ak čakáte, že teplota asfaltu a vzduchu je to isté, ste na veľkom omyle! Prečo? To je skutočne jednoduché. Predstavte si to tak, ako keď sa vy opaľujete na slnku – vaše telo sa postupne zahrieva a čím menej pohybu robíte, tým teplejšie sú časti vášho tela vystavené žiareniu.
Ak ku tomu pridáte ešte aj fakt, že asfalt je tmavý a má pomerne zložité zloženie, prichádzate k jasnému výsledku – asfalt musí byť zákonite o niekoľko stupňov teplejší ako vzduch. V prípade, ak ku tomu pridáte ešte aj to, že po ňom chodia rozhorúčené autá, ktoré vylučujú teplé výfukové plyny, o zábavu máte postarané.
Znížená priľnavosť
Horúci asfalt môže spôsobiť, že pneumatiky budú menej priľnavé, z dôvodu, že asfalt je pri vysokých teplotách poddanejší. To znamená, že vaše auto nemusí zastaviť tak rýchlo, ako by ste očakávali a celková stabilita vozidla sa môže znížiť. Jednoducho vyššia teplota znižuje treciu plochu, keďže asfalt je menej drsný. Letné pneumatiky sú tomuto, samozrejme, prispôsobené, ale ani ten najdokonalejší výrobca občas nezabráni tomu, aby sa brzdná dráha predĺžila. Nezabudnite teda na to, keď v rýchlosti budete príliš blízko auta pred vami alebo neodhadnete vzdialenosť k najbližšej križovatke.
Rýchlejšie opotrebovanie
Vysoké teploty urýchľujú opotrebovanie pneumatík. Letné cesty môžu byť náročné, preto je dôležité pravidelne kontrolovať stav dezénu. Neraz sa totiž stane, a to najmä na nových cestách alebo na príliš opravovaných starých cestách, že sa asfalt vyslovene roztopí z povrchovej vrstvy a táto roztopená časť asfaltu vytvorí nálepy, ktoré vyplnia dezén, čím sa jednoducho pneumatika znehodnotí.
Čo skontrolovať pred cestou?
Aby ste predišli problémom na ceste, skontrolujte pred odchodom pár základných vecí na vašich pneumatikách, pretože vďaka tomu môžete jednoducho predísť mnohým komplikáciám.
Tlak v pneumatikách: Skontrolujte tlak v pneumatikách podľa odporúčaní výrobcu. Správne nahustené pneumatiky zabezpečujú lepšiu jazdnú stabilitu a znižujú riziko ich prasknutia. Ako prehustené, tak aj podhustené pneumatiky môžu mať za následok množstvo nepríjemností, najmä v prípade, ak je cesta pre ňu náročná – teda napríklad striedanie teploty a podmienok na ceste s akými sa bežne stretávame cestou k moru alebo aj do hôr.
TIP NAVYŠE: Nezabudnite skontrolovať aj rezervnú pneumatiku, ak ju máte. V prípade, ak sa na ceste niečo stane, posledné čo potrebujete je, aby bola vaša rezervná pneumatika v zlom stave, pretože to by znamenalo, že sa už skutočne ďalej nepohnete.
Stav dezénu: Uistite sa, že hĺbka dezénu vašich pneumatík nie je pod minimálnou hranicou 2 milimetre pre letné pneumatiky. Opotrebovaný dezén znižuje priľnavosť na mokrej ceste a zvyšuje riziko šmyku, to platí aj pre prípady, kedy je asfalt príliš horúci. Jednoducho príliš nízky dezén je v každom prípade veľkým rizikom. Navyše, hoci zimné pneumatiky majú hlbší dezén, majú aj iné konštrukčné vlastnosti. To znamená, že ak si necháte svoje zimné pneumatiky v lete, nedosiahnete vyššiu bezpečnosť, ale naopak – ohrozíte seba aj iných účastníkov premávky. Zimná pneumatika nevie dobre zvládnuť vysoké teploty a prispôsobiť sa vysokým rozdielom v teplote a podmienkach okolia.
Skontrolujte aj jej vzhľad: Prezrite pneumatiky a riadne ich skontrolujte. Sústreďte sa najmä na prítomnosť najrôznejších prasklín, škrabancov a iných poškodení. Ak nájdete akékoľvek poškodenia, pred cestou zájdite do pneuservisu alebo pneumatiku vymeňte, pretože akékoľvek nezrovnalosti znižujú ideálne jazdné vlastnosti vašich pneumatík.
Ako riešiť komplikácie na ceste?
Napriek dôkladnej príprave sa môžu vyskytnúť neočakávané problémy. Stojíte asi v polovici vašej cesty k cieľu a neviete čo teraz. Vaša pneumatika praskla, je príliš horúca či jednoducho sfúkla. Ako riešiť najrôznejšie situácie?
Prasknutá pneumatika: Znie to síce možno až nereálne, ale pneumatika môže skutočne prasknúť a to aj vplyvom letnej horúčavy, či už ako dôsledok nesprávneho tlaku alebo teploty cesty. Ak vám praskne pneumatika, čo najskôr bezpečne zastavte na kraji cesty. Použite rezervnú pneumatiku alebo opravný set. Po návrate z dovolenky nezabudnite navštíviť pneuservis na kompletnú opravu.
Nerovnomerné opotrebovanie: Ak si všimnete nerovnomerné opotrebovanie, môže to znamenať problém s geometriou kolies. Navštívte pneuservis na kontrolu a nastavenie geometrie, inak pôjde auto – jednoducho povedané – vlastnou cestou. Geometriu robí aj množstvo z našich partnerských servisov, kde vám radi pomôžu aj s kontrolou vašich letných pneumatík.
Strata tlaku: Kontrola tlaku v pneumatikách je pre veľa motoristov zanedbávaná vec. Ak zaznamenáte postupnú stratu tlaku, teda si všimnete, že vaše koleso je postupne mäkšie a mäkšie, môže to znamenať jednoducho poškodenie ventilu či malú prasklinu. V tomto prípade okamžite skontrolujte ventil a ak nič nenájdete, pokúste sa zistiť, či nie je pneumatika poškodená.
Bezpečná a pohodlná jazda na dovolenku teda začína u správneho stavu pneumatík. Pravidelná kontrola tlaku, stavu dezénu a vizuálna kontrola sú nevyhnutné pre vašu najbezpečnejšiu cestu bez stresu. Nezabúdajte na dôkladnú prípravu a buďte pripravení riešiť prípadné komplikácie. Nepodceňte kúpu správnych pneumatík – napríklad pri našich letných pneumatikách Point S SUMMER si môžete uplatniť aj pneugaranciu, kedy vám pri poškodení jednej pneumatiky rýchlo a jednoducho vymeníme kus za kus bez zbytočných komplikácií a zaťaženia vašej peňaženky.
Ako tím Point S vám prajeme bezpečnú a príjemnú dovolenku!