Profil spoločnosti Bridgestone Corporation

História japonských prémiových pneumatík Bridgestone sa začala v roku 1906, keď rodinnú firmu na výrobu tradičných japonských papúč / ponožiek s názvom Jika-tabi prevzal , vtedy ešte len 17-ročný, Shojiro Ishibashi.

Počas svojho pôsobenia zaviedol viacero inovácií a reforiem, ale tou najvýznamnejšou zmenou, bol začiatok výroby pneumatík v roku 1930 ešte pod značkou firmy Tabi. V roku 1931 oddelil výrobu pneumatík a založil spoločnosť s názvom Bridgestone Tire Co., Ltd. Názov Bridgestone je anglický preklad jeho vlastného mena.

Postupom času sa z Bridgestone stal významný výrobca v rôznych odvetviach gumárenského priemyslu. Pneumatiky však nie sú jediný produkt, ktorý spoločnosti Bridgestone reklamu. Už od roku 1935 sa vyrábajú pod názvom Bridgestone aj golfové loptičky.

Bridgestone nie je lacná pneumatika

Bridgestone sa neustále zlepšoval vo výrobe pneumatík. Nechcel predávať lacné pneumatiky ale kvalitné pneumatiky. Preberal rôzne technológie, ktoré mu pomáhali s vývojom pneumatík.

Veľkým míľnikom boli pre Bridgestone 80.roky. V roku 1983 kupuje Bridgestone svoj prvý závod Firestone v Nashville v USA. Spoločnosť sa premenuje na Bridgestone Corporation a v roku 1988 sa spája so spoločnosťou Firestone Tire & Rubber Company čím preberá 100% podiel vo Firestone. Takto získava početné výrobné závody v Amerike a stáva sa jedným z najväčších výrobcov pneumatík na svete.

V súčasnosti vlastní Bridgestone 23 výrobných závodov v Amerike, 13 v Európe/Strednom Východe/Africe/Rusku, 18 v Čine/Azii a 10 v Japonsku. Všetky tieto závody sú zamerané na pneumatikársky priemysel. Bridgestone zamestnáva celkovo viac ako 135.000 ľudí na celom svete.

Bridgestone je už tradične veľmi vysoko hodnotený, keď sa testujú letné pneumatiky alebo zimné pneumatiky. Nezaostávajú ani čoraz viac obľúbené celoročné pneumatiky. Prvá vysoko-výkonná pneumatika s názvom POTENZA sa vyrobila v roku 1979 a dodnes je považovaná za jednu z najlepších letných športových pneumatík.

Podobne aj zimná pneumatika má v Bridgestone svoju históriu. Pneumatika BLIZZAK sa vyrába od roku 1988 a nahradila doterajšie zimné pneumatiky s hrotmi.

Pneuservis vo Formula 1

Vďaka svojím skúsenostiam ( a aby získala ďalšie ) vstupuje Bridgestone do kolotoča Formula 1 v roku 1997 a v roku 1998 hneď získava titul majstra sveta aj konštruktérov s jazdcom Mika Häkkinen v aute Mclaren.

Okrem motošportu podporuje Bridgestone / Firestone aj iné športové odvetvia a bol aj hlavným  olympijských a paraolympijských hier.

 

Stránka výrobcu v českom jazyku: www.bridgestone.cz

Stránka výrobcu: www.bridgestone.com