Vredestein – profil spoločnosti

Holandská značka pneumatík Vredestein má za sebou bohatú a úspešnú históriu. Vznikla pred viac ako 100 rokmi a po rôznych fúziách sa stala súčasťou rodiny Apollo Tyres. Vredestein je známy najmä výkonnými športovými pneumatikami s unikátnym dizajnom dezénu a výbornou celoročnou radou pneumatík.

Počiatky siahajú do roku 1908 kedy sa Emile Louis Constant Schiff stal vlastníkom Nederlandse Guttapercha Maatschappij v Delfte.

V roku 1909 sa názov spoločnosti zmenil na NV Rubberfabriek Vredestein. (Vredestein bol názov farmy, kde E.L.C.Shiff prvýkrát začal vyrábať gumu).

Ako každý výrobca pneumatík aj Vredestein začínal s rôznymi gumenými výrobkami a až neskôr prešiel na výrobu plášťov. Prvé výrobky boli napr. podpätky topánok, tenisové loptičky, podlahové krytiny, čižmy a loptičky na sálový futbal.

Prvá pneumatika pre osobné autá

Prvá pneumatika vychádza z fabriky v roku 1910 a jedná sa o bicyklovú pneumatiku. Vredestein napreduje a v roku 1912 schádza z výrobného pásu aj prvá pneumatika pre osobné vozidlá.

Rok 1934 bol pre Vredestein skoro zničujúci. Väčšina továrni v Loosduinene vyhorela pri veľkom požiari. Vredestein však okamžite začína s rekonštrukciou a v tom istom roku otvára novú továreň na bicyklové plášte v Doetinchem.

V roku 1952 sa zakladá spoločnosť NV Nederlandsch-Amerikaansche Autobanden-fabriek Vredestein, spolu s americkým výrobcom pneumatík B.F.Goodrich, ktorý je vlastníkom 20% akcií spoločnosti.

1953 – začalo sa so stavbou výrobného závodu v Enschede.

Zlúčenie so spoločnosťou NV Rubberfabrieken Hevea v Raalte v roku 1962 prináša nové možnosti a urýchľuje rast spoločnosti.

Prvá zimná pneumatika

V roku 1965 prichádza Vredestein na trh s prvou zimnou pneumatikou M&S 187. A v roku 1966 ju nasleduje hneď aj prvá radiálna pneumatika s textilnými vláknami s označením Sprint.

O celkovú kontrolu nad spoločnosťou Vredestein sa pokúšajú dvaja najväčší americký výrobcovia pneumatík – GoodYear a BFGoodrich. Obaja vlastnia isté množstvo akcií ale ani jeden nemá väčšinu. Víťazom sa nakoniec v roku 1971 stáva BF Goodrich, ktorý kupuje od GoodYear ich podiel. O výške sumy, za ktorú GoodYear pustil Vredestein sa nehovorí, ale len v roku 1970 investoval GoodYear do Vredestein približne 33,5 mil. dolárov.

Prechodom pod BF Goodrich si pneumatiky Vredestein našli cestu do 125 rôznych krajín sveta.

Rok 1972 a prichádza nová radiálna pneumatika Sprint Steel s oceľovými vláknami.

Vredestein sa čoraz viac zameriava na výrobu pneumatík pre automobily, poľnohospodárske,  priemyselné a dvojkolesové pneumatiky.

Bohužiaľ Vredesteinu sa nedarí a BF Goodrich uvažuje nad predajom akcií.

V roku 1976 preberá 49% akcií Vredesteinu holandský štát a 2% prechádzajú do vlastníctva Stichting tot Voortzetting van Vredestein (Nadácia pre pokračovanie Vredesteinu).

Zvyšných 49% ostáva zatiaľ majetkom BF Goodrich, ale neskôr ich , za symbolický poplatok, prevádzajú na nadáciu.

Zatiaľ čo zvyšných 49 % pôvodne zostalo vo vlastníctve B. F. Goodrich, neskôr ich za symbolickú sumu prevzala nadácia.

Vredestein nakoniec, v 90. rokoch, kupujú od štátu traja holandskí investori.

Unikátne rezervné koleso

Vredestein predstavuje svoju unikátnu novinku v roku 1979– plnohodnotné rezervné koleso, ktoré zaberá menej miesta ako klasické. Koleso s názvom Space Master zaberá len 40% z miesta plnohodnotne nafúkanej pneumatiky.

   

Začína investovať do celoročných pneumatík a v roku 1991 vychádza z linky pneumatika s názvom  Quatrac – prvá celoročná pneumatika od Vredestein.

V roku 1997 bola nadviazaná spolupráca s talianskym dizajnérom Giorgettom Giugiarom. Giugiaro Design bude navrhovať pre Vredestein výkonné pneumatiky.

1999 – prvá pneumatika v spolupráci s Giugiarom s názvom Sportrac.

V roku 2001 Vredestein predstavil novú segment pneumatík s názvom Sprint Classic. Týmto sa púšťa do výroby pneumatík pre klasické autá a veterány.

2004 – do predaja sa dostávajú pneumatiky Vredestein s rýchlostným indexom „Y“ pre rýchlosti do 270km/h

2006 – predstavenie modelového rádu Ultra Sessanta unikátne ultra-high výkonné pneumatiky pre športové autá.

Apollo Tyre kupuje Vredestein

Vredestein opäť mení majiteľa v roku 2009. Stáva sa ním indická spoločnosť Apollo Tires Ltd a názov spoločnosti sa zmenil na Apollo Vredestein B.V..

Apollo Tyres Ltd. Sa kúpou Vredesteinu udomácňuje na európskom trhu a v roku 2013  oznamuje vytvorenie technologického centra výskumu a vývoja v Enschede v Holandsku pre osobné vozidlá a VAN.

V roku 2017 sa otvára nová továreň na pneumatiky v Európe v Maďarsku. Vredestein aj Apollo sa budú vyrábať neďaleko Budapešti.

Rok 2020 je pre Apollo Tyre ťažký a spoločnosť oznámila stiahnutie pneumatík Apollo z európskeho trhu a prepúšťanie zamestnancov.

2021 – Vredestein prichádza s novou All-terain pneumatikou s názvom Pinza AT. Debut má v Amerike a do Europy prichádza v roku 2022.

Portfólio pneumatík Vredestein:

T-Trac 2

Letná pneumatika pre menšie autá s vysokou bezpečnostnou rezervou na mokrej vozovke, ponúkajúca tichú a pohodlnú jazdu

Comtrac, Comtrac All Season, Comtrac Winter

Robustná a odolná konštrukcia. Vysoká stabilita pri jazde s ťažkým nákladom. Pre úžitkové vozidlá VANa ľahké nákladné autá.

Quatrac, Quatrac 5, Quatrac Pro

Quatrac kombinuje štyri sezóny v jednej celoročnej vysokovýkonnej pneumatike. Poskytuje luxus jednej pneumatiky pre všetky poveternostné podmienky bez kompromisov v oblasti bezpečnosti alebo presnosti riadenia.

Snowtrac 5

Zimná pneumatika stredného segmentu s vynikajúcou priľnavosťou na snehu a mokrej vozovke

Ultra, Ultra Satin, Ultra Vorti

Pneumatika pre prémiové automobily, ktorá ponúka komfort vďaka dizajnu a bezpečnosť vďaka výkonu. Výkonné autá vybavené Ultrac Vorti majú vysokú úroveň presnosti riadenia, priľnavosti a bezpečnosti pri jazde vysokou rýchlosťou.

Wintrac, Wintrac PRO, Wintrac Extreme

Bezkonkurenčný zimný výkon pre najvýkonnejšie autá. S Wintrac Pro môžete otestovať svoje auto v najlepšom zimnom teste. Táto pneumatika so zameraním na priľnavosť a kontrolu je navrhnutá tak, aby fungovala.

Pinza AT

Pneumatika určená pre všetky terény. Odolná estetika, vyvážený výkon. Vynikajúca priľnavosť na všetkých povrchoch

 

Stránka výrobcu v anglickom jazyku: www.vredestein.co.uk