Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov

Poznáte ten pocit, keď sa už v strede februára neviete dočkať leta? A v nasledujúcich dňoch sa pristihnete, ži stále častejšie opakuje otázku: „Kedy zima skončí?“ alebo „Kedy už bude konečne leto?“.

A keď zima konečne odíde a zrazu nastanú horúce dni, máme pripravenú pre počasie výčitku : „Prečo musí byť tak teplo !“

Jar ako sme boli zvyknutí už ani nepoznáme, prechádzame zo zimy rovno na vysoké teploty a dažďov je tiež čoraz menej. Ak sa vydávate v horúcich letných (jarných) dňoch na dlhšiu cestu autom, nemali by ste podceňovať počasie a prevenciu. Vysoká teplota sama o sebe nie je vždy hlavnou príčinou nevoľnosti. Väčšinou je to spojenie niekoľkých faktorov ako sú stres, únava, hlad, smäd atď. a keď ku tomu pridáme vysokú teplotu, práve sme pripravili dynamit, ktorý nás môže zložiť.

Tipy ako cestovať v horúčave

Voda, voda, voda

Najdôležitejšia potravina / nápoj na horúce dni. Voda vás udrží hydratovaných, čo v preklade znamená, že nebude unavený a malátny. V lete si vždy berte so sebou do auta min. 0,5l fľašu čistej vody. Sladené nápoje sú možno chutnejšie ale nezaženú smäd tak ako čistá voda. Nenechávajte plastovú fľašu s vodou na slnku !

Ak potrebujete ostať hore a dlho šoférovať, radšej sa pred jazdou poriadne vyspite. Pitie kávy môže spôsobovať stratu vody z tela.

Deti v aute

Deti NIKDY nenechávajte samé v aute. Pred cestou si rozmyslite, či ich môžete brať stále so sebou, alebo bude vedieť jeden z dospelých stále s nimi ostať. Ak to neviete vyriešiť, radšej ich neberte ( ak majú s kým ostať doma ).

Teplota v aute sa počas slnečných letných dní veľmi rýchlo zvyšuje, čo je pre deti nebezpečné !

Kontrola autobatéria

Autobatéria trpí viac v lete ako v zime. Urobte vizuálnu kontrolu batérie a ak máte bezúdržbovú batériu, skontrolujte len či je pevne osadená a neprasknutá. Očistite svorky batérie. Ak nie ste si istý stavom batérie, navštívte servis kde Vám urobia test batérie.

Skontrolujte stav a hladinu kvapalín

Chladiaca zmes, olej, brzdová kvapalina, zmes do ostrekovača ….

Pred dlhou cestou si tieto kvapaliny vždy skontrolujte. Možno zmes do ostrekovača nie je až taká dôležitá, ale ten kto jazdil v podvečerných hodinách na diaľnici a hmyz mu z čelného sklad spravil zbierku biologického materiálu, vie, že stierače si s ním poradia len za pomoci väčšieho množstva zmesi z ostrekovača.

Benzín, nafta, CNG, dobité batérie

Máte pred odchodom ešte 1/3 alebo štvrť nádrže plnú ? Dotankujte !

Neodchádzajte na dlhú cestu s tým, že dotankujete cestou. Stať sa môže hocičo, aj to že ostanete v zápche a pohonné hmoty sa vyčerpajú.

Pre elektrické autá to platí dvojnásobne. A nabíjačky nie sú ešte na každej benzínke.

Klimatizácia nie je bez-údržbová !

Ak má auto min. 3 roky, alebo cítite z klimatizácie puch, prípadne nechladí ako má, určite navštívte servis a nechajte si skontrolovať a dať do poriadku klimatizáciu.

Pri používaní regulujte klimatizáciu rozumne, tak aby ste ani Vy ani ostatní členovia posádky neochoreli práve z klimatizácie.

Pneumatiky pred dovolenkou

Skontrolujte si tlaky v pneumatikách. Urobte vizuálnu aj hmatovú kontrolu dezénu – sledujte či nie sú na pneumatike rovné plôžky, bubliny a pod. anomálie. Ak áno určite navštívte pneuservis. Ak máte v aute rezervu, skontrolujte aj ju a okrem toho či máte všetko náradie na výmenu kolesa.

Mobilné telefóny

Bez nich si už nevieme ani predstaviť život. Preverte či máte v aute nabíjačku do autozapaľovača, prípadne PowerBank, aby ste si v prípade vybitia mohli hneď opäť nabiť mobil.

Potraviny držte v chlade

Vezmite si na cestu nejaké trvanlivé potraviny ako sú keksy, sušienky, tyčinky – bez čokolády, polevy alebo lekváru. A samozrejme vodu. Odporúčame používať chladiacu tašku. Ak v lete často cestujete, nebojte sa zainvestovať do kvalitnej tašky ( nie boxu ). Dnes už zoženiete dizajnové tašky, do ktorých keď vložíte 1 alebo 2 chladiace náplne, udržia Vám nápoje chladné aj 12 hodín.

Tieň je náš kamarát

Keď parkujete snažte sa nájsť miesto, kde dlhší čas nebude svietiť slnko. Ak to nie je možné použite tienidlo na čelné sklo. Ak ho nepoužívate, aspoň si prikryte volant, riadiacu páku, opierku nejakou látkou. Zabránite ich zohrievaniu.

Nezabudnite na opaľovací krém, krém po opaľovaní a pokrývku hlavy. Ak budete musieť niekde čakať mimo auta a na slnku, budete ich potrebovať.

 

Ak máte nejaké ďalšie tipy, budeme radi ak nám ich napíšete.

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer