Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov
alpský symbol žena pneumatiky zima

S nastupujúcimi zmenami v legislatíve určenými vo Vyhláške ministerstva dopravy prichádzajú aj zmeny týkajúce sa zimných pneumatík na Slovensku . Táto vyhláška naberie platnosť už od 1. februára tohto roka a ňou sa, samozrejme, otvára aj úplne nová kapitola v oblasti bezpečnosti na našich cestách. Mimo iných dopravných predpisov, ktoré vo vyhláške nájdete totiž rieši aj kvalitu a dostatočnú funkčnosť zimných pneumatík. Zaoberá sa ich schopnosťami a určuje nám aj to, aké označenia musí pneumatika so sebou niesť a vysvetlenie v poslednej dobe často skloňovaného alpského symbolu. Nie ste si istý, či vaše pneumatiky spĺňajú všetky potrebné kritéria? Alebo len neviete čo ten alpský symbol je a aký má význam? Tak jednoducho  čítajte ďalej.  

Zmeny v zákone

Vyhláška, ktorá nadobudne platnost od 1. februára, 2024 prináša zásadné zmeny v pravidlách týkajúcich sa viacerých oblastí, vrátane minimálnych požiadaviek kladených na zimné pneumatiky. Odteraz na vozidle nemožno používať pneumatiky rôznych rozmerov a konštrukcií súčasne, pokiaľ schválenie vozidla neurčuje inak. Na jednej náprave sa vyžadujú iba zhodné pneumatiky, ktoré musia mať rovnaký rozmer, konštrukciu, kategóriu použitia, názov výrobcu, obchodnú značku, index nosnosti, kategóriu rýchlosti a prierez. To, samozrejme, vo veľkej miere platilo aj v dnešnej dobe, ale ak sa chcete vyhnúť pokute, iste si na to dajte veľký pozor.  

alpský symbol žena pneumatiky zima

Kategórie použitia

Definícia kategórií použitia zohľadňuje rozmanitosť podmienok, v ktorých sa môžeme na cestách ocitnúť: 

a) Normálna cestná pneumatika: Pre bežné cestné podmienky, každodenné cesty do práce, bez akýchkoľvek nepriaznivých vplyvov počasia ako je súvislá vrstva snehu, prudké sneženie alebo ľad či voda na vozovke.

b) Pneumatika na jazdu na snehu s alpským symbolom: Alpský symbol, zobrazený horským štítom so snehovou vločkou alebo symbolom snehovej vločky v horskom štíte s tromi vrcholmi, označuje pneumatiky, ktoré sú schopné zvládať náročné zimné podmienky s vylepšenou trakciou na snehu. Tieto pneumatiky zvládnu aj vyššie položené horské oblasti s väčšou snehovou nádielkou, kde napríklad nie je možné na cestu použiť cestnú soľ. 

c) Pneumatika s vylepšenými trakčnými vlastnosťami (M+S): Označenie “M+S” alebo “M.S” alebo “M&S” identifikuje pneumatiky s vylepšenými vlastnosťami pre blato, čerstvý alebo roztopený sneh. M+S je symbol, ktorý doslova znamená Mud and Snow, teda blato a sneh. Tieto pneumatiky nie sú úplne prispôsobené náročným snehovým podmienkam, ale dobre zvládajú napríklad náročnejší terénny povrch. Častokrát ich nájdete aj na celoročných pneumatikách a neraz ich volia milovníci hôr na jeseň a na jar, kedy je počasia premenlivé, ale stále sa nedá povedať, že by sa na ceste nachádzala súvislá snehová pokrývka. 

Alpský symbol a jeho výhody

Alpský symbol, definovaný v prílohe č. 7 predpisu Európskej hospodárskej komisie č. 117, nie je len estetickým doplnkom pneumatiky. Jeho prítomnosť znamená, že pneumatika prešla náročnými testami, zameranými na trakciu na snehu a bezpečnosť v zimných podmienkach. Spĺňa všetky bezpečnostné kritéria a uľahčí vám ovládanie vozidla v skutočne náročných situáciách. Vďaka tomuto symbolu tak viete, že sa na svoje pneumatiky môžete skutočne spoľahnúť a označenie „zimné“ je skutočne opodstatnené. Európska únia na výrobcov kladie nie zrovna jednoduché nároky, ktoré tieto pneumatiky musia spĺňať, aby sa alpský symbol vôbec na nich nachádzal.  +

Výhody zimných pneumatík s alpským symbolom sú rozsiahle

Vylepšená trakcia na snehu: Tieto pneumatiky majú schopnosť udržať trakciu na snehovom povrchu, čo zvyšuje bezpečnosť jazdy v zimných podmienkach. Jednoduchšie sa vďaka tomu pohnete napríklad do kopca bez obáv, že vás budú musieť tlačiť či ťahať.  

Krátka brzdná dráha: V porovnaní s letnými pneumatikami majú pneumatiky s alpským symbolom kratšiu brzdnú dráhu na mokrom a snehovom povrchu (v zimných podmienkach), znižujúc riziko dopravných nehôd. Ako iste viete, dĺžka brzdnej dráhy je veľmi premenlivá, ale tieto pneumatiky jej výrazne pomôžu.  

Optimalizovaná mäkkosť zmesi pneumatiky: Tieto pneumatiky sú navrhnuté tak, aby zabezpečili flexibilitu gumy aj pri extrémnych mrazoch, čo prispieva k ich výnimočným výkonom v nízkych teplotách. Mäkkosti musíte, samozrejme, prispôsobiť aj správny tlak v pneumatikách a poskytnúť jej dostatok vzduchu, aby boli tieto vlastnosti dodržané.  

Nekompromisná bezpečnosť prichádza už od septembra 2024

Nové ustanovenia od septembra 2024 nariaďujú, že zimné pneumatiky bez alpského symbolu už nesmú byť povolené na cestách. Táto prísna regulácia má za cieľ minimalizovať riziko dopravných nehôd v období nízkych teplôt a snehovej pokrývky. Toto označenie je totiž povinné aj pre všetkých výrobcov, alpský symbol poznáme už od roku 2017, odkedy všetky novo vyrobené pneumatiky dostali označenie alpského symbolu. To znamená, že akonáhle prejde pneumatika všetkými testami, výrobca je povinný tento symbol na pneumatiku umiestniť. Ak sa aj vy pozriete na svoje zimné pneumatiky, ktoré sú pravdepodobne vyrobené už po roku 2017, alpský symbol na nich nájdete. Ak nie, tieto pneumatiky nie sú skutočne vhodné do súvislej vrstvy snehu alebo ľadu na cestách. Hoci teraz to stačí skontrolovať a myslieť na to na ďalšiu zimnú sezónu, od septembra sa môže hravo stať, že vám to skontroluje aj policajná hliadka. Mali by ste tak dbať na to, aby to vaše pneumatiky mali, nie len z vašej bezpečnosti na cestách, ale aj z obavy z mastnej pokuty.  

Ako vlastne alpský symbol vyzerá?  

Alpský symbol, ktorý je uvedený v legislatíve týkajúcej sa zimných pneumatík, je znázornený na bočniciach zimných pneumatík, ktoré spĺňajú normy. Symbol je tvorený horským štítom so snehovou vločkou alebo symbolom snehovej vločky v horskom štíte s tromi vrcholmi. V skutočnosti je alpský symbol vizuálnym odlišovacím znakom, ktorý sa ľahko rozpoznáva a pomáha spotrebiteľom identifikovať pneumatiky schopné zvládať náročné zimné podmienky s vylepšenou trakciou na snehu. Mnoho z nás ho pozná aj pod jeho iným označením, teda pod skratkou 3PMSF, čo vlastne znamená Three Peak Mountain Snow Flake. V presnom preklade z anglického originálu by to bolo tri horské vrcholy a snehová vločka, teda grafické znázornenie alpského symbolu.  

Vodiči sú povinní investovať do zimných pneumatík s alpským symbolom a aktívne prispievať k zlepšeniu bezpečnosti na cestách v zimných podmienkach. S novým zákonom prichádza výzva nielen pre vodičov, ale aj pre výrobcov pneumatík, aby zabezpečili, že ich produkty spĺňajú najvyššie bezpečnostné normy pre zimné podmienky. Bezpečná cesta by mala byť spoločným cieľom a nové pravidlá sú krokom správnym smerom. Pneumatiky spoločnosti Point S, ktoré sú určené na zimu, samozrejme, tieto podmienky spĺňajú. Ak si teda ďalšiu sezónu rozhodnete kúpiť na svojho štvorkolesového tátoša novú sadu zimných pneumatík, tie naše budú bez problémov spĺňať všetky potrebné zákonne požiadavky a vy sa na ceste môžete cítiť skutočne bezpečne!  

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer