Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov
výber zimné pneumatiky servis

Stredobod a základ vašej bezpečnej a pohodlnej jazdy v zimných mesiacoch plných nepríjemného ľadu na cestách, ostrého sneženia a zároveň topiaceho sa snehu je iste správny výber zimných pneumatík. Ale podľa čoho si overiť, že si kupujete skutočne kvalitné najmä bezpečné zimné pneumatiky? V tomto bode by sme si mali zároveň položiť otázku – rozumiete označovaniu pneumatík? Označenia na pneumatikách nám poskytujú dôležité informácie o ich schopnostiach v rôznych podmienkach. Dve z najčastejších označení, M+S a Alpský symbol, majú korene v špecifickej problematike a ponúkajú vodičom užitočné vodítka pri výbere správnych pneumatík pre zimné obdobie. Mnoho z vodičov pozerá len na hodnotenie hlučnosti a spotreby paliva, či hodnotenie správania sa pneumatiky v určitých podmienkach. Jednoduchá ikona však môže naznačiť aj to, na čo tieto hodnotenia nestačia.  

Pôvod označenia M+S: Z bahna len do malého snehu

Symbol M+S (skratka z anglického Mud + Snow, teda bahno a sneh) má svoje korene v potrebe vytvoriť jednoduchý spôsob označovania pneumatík, ktoré sú schopné zvládnuť podmienky zahrňujúce nepríjemné bahno aj šmykľavý sneh. Tieto písmená sa stali štandardným označením pre pneumatiky určené na použitie v miernych zimných podmienkach. Napriek svojej rozšírenej popularite však neexistuje jednotná norma pre označenie M+S, a preto výrobcovia môžu túto značku interpretovať rôznymi spôsobmi. 

Použitie pneumatík označených M+S sa odporúča v mokrých a zablatených podmienkach, kde bežné letné pneumatiky môžu stratiť na vyhovujúcej trakcii. Taktiež poskytujú zlepšenú ovládateľnosť na snehu, hoci nie sú určené pre extrémne zimné podmienky. Mnohokrát sa práve fakt, že tento symbol nemá jasné normy, stáva kameňom úrazu. Pri jeho benevolentnom používaní, si aj výrobcovia menej kvalitných pneumatík či pneumatík nevhodných do našich zimných podmienok môžu dať symbol M+S na svoje výrobky a vy si ich kúpite ako zimné pneumatiky, hoci ich reálne nemáte.  

zimné pneumatiky nehoda

Alpský symbol: Bezpečnosť v extrémnych podmienkach

Európska únia, samozrejme, uvedomujúc si túto situáciu zakročila už v roku 2021 pri novele štítkov pneumatík. Okrem samotných jazdných vlastnosti, na štítku a rovnako aj na pneumatike pribudli nové označenia, ktoré by vám mohli v mnohých ohľadoch zjednodušiť život. V snahe poskytnúť vodičom jednoznačnejšie informácie o schopnostiach zimných pneumatík vznikol Alpský symbol. Tento symbol, ktorý je reprezentovaný trojvrcholovou horou v ktorej je snehová vločka, indikuje, že daná pneumatika je určená pre jazdu v  náročnejších zimných podmienkach. Podľa nariadenia s predpismi Hospodárskej komisie OSN pre Európu (UNECE) a spĺňajú legislatívne požiadavky aj v USA a Kanade sa tento symbol musí nachádzať priamo na všetkých pneumatikách, spĺňajúcich normy, ktoré boli vyrobené od mája 2021.  

Na rozdiel od M+S, Alpský symbol je štandardizovaný a definovaný normami, čo zabezpečuje jasné kritériá pre výkon v zimných podmienkach. Pneumatiky s týmto označením majú výrazne lepšie vlastnosti na snehu a pri nízkych teplotách, čím sú ideálne pre oblasti so značným snehom a náročnými zimnými podmienkami. 

Pôvod Alpského symbolu: Normy a jednotné kritériá  

Alpský symbol je výsledkom snahy o vytvorenie jednotného štandardu pre zimné pneumatiky. Vznikol v reakcii na potrebu jasnejších kritérií, ktoré by zaručili spoľahlivý výkon v extrémnych podmienkach. Jeho normy boli vyvinuté s ohľadom na vysokohorské regióny, kde sú často veľmi náročné podmienky v zimných mesiacoch. 

Alpský symbol poskytuje vodičom výrazne presnejšie informácie o schopnostiach pneumatík v náročnejších podmienkach a je jednoznačným vodítkom pri výbere správnych zimných pneumatík. Poznáme ho aj pod názvom 3PMSF (Three Peak Mountain Snowflake). Okrem tohto symbolu Európska únia zaviedla dokonca ďalší – podobný symbol, ktorým sa označujú pneumatiky. Pneumatiky C1 (osobný automobil), ktoré spĺňajú požiadavky nadchádzajúce normy ISO pre výkon na ľade, budú vybavené novým symbolom, ktorý predstavuje ľadový stalagmit. 

výber zimné pneumatiky servis

Čo ak alpský symbol na vašich pneumatikách chýba?

V prípade, ak na vašich zimných pneumatikách alpský symbol nenájdete, máte dve možnosti.  Prvou je skontrolovať si dátum výroby Vašich pneumatík. Povinné označovanie pneumatík, ktoré spĺňajú normy alpským symbolom pre výrobcov, teda 3PMSF, platí až od decembra 2017. Staršie pneumatiky teda tento symbol niesť nemusia, hoci podmienky spĺňajú. Vzhľadom na to, že od tohto dátumu už prešlo pár rokov a pneumatiky sú svojim spôsobom spotrebný materiál, táto možnosť je, samozrejme, menej pravdepodobná, ale nie nemožná. Čo je zároveň v tomto prípade veľmi dôležité, od septembra 2024 by sme mali byť obozretní pri používaní pneumatík s označením M+S, pretože v tej dobe už takéto pneumatiky nebudú pokladané za zimné a vhodné do snehových podmienok. Tento predpis vychádza z vyhlášky zákona, ktorá naberá platnosť od 1.2.2024. Zimné pneumatiky budú len tie, ktoré toto označenie nesú a na začiatku zimnej sezóny by ste teda svoje auto mali obuť už iba do takých pneumatík, ktoré sú označené alpským symbolom.  

Druhou možnosťou je pneumatiky nahradiť a vybrať si niektoré zo zimných pneumatík, ktoré sú označené alpským symbolom a teda byť na cestách v čo najvyššom bezpečí. Takéto pneumatiky nájdete aj u nás a naše partnerské servisné centrá vám s výberom radi pomôžu a navedú vás správnou cestou, aby bola vaša zimná jazda čo najviac bezpečná a zároveň pohodlná.  

Na rozdiel od M+S, Alpský symbol je štandardizovaný a definovaný normami, čo zabezpečuje jasné kritériá pre výkon v zimných podmienkach. Pneumatiky s týmto označením majú výrazne lepšie vlastnosti na snehu a pri nízkych teplotách, čím sú ideálne pre oblasti so značným snehom a náročnými zimnými podmienkami. Nemusíte sa tak báť, že ak zastavíte do kopca, sa už nepohnete alebo že vás prekvapí trochu ľadu na vozovke. Rovnako vás môžu ukrátiť o množstvo problémov, vďaka kratšej brzdnej dráhe v zimných podmienkach oproti ich bratrancom s označením M+S.  

Je dôležité poznamenať, že M+S nemusí byť dostačujúce v niektorých európskych krajinách, najmä v alpských regiónoch. Štáty, kde M+S nie je považované za dostatočné označenie, zahŕňajú zatiaľ napríklad Nemecko, Rakúsko, Taliansko, Francúzsko a ďalšie. V týchto oblastiach je odporúčané používať pneumatiky s Alpským symbolom, ktorý zabezpečuje spoľahlivý výkon v náročných zimných podmienkach. Ak teda máte zatiaľ obuté pneumatiky s označením M+S a chystáte sa na zimnú dovolenku, najskôr si overte, či vôbec vaše pneumatiky spĺňajú požiadavky danej krajiny. Vzhľadom na to, že základom každej dobrej zimnej dovolenky sú hory a veľa snehu, odpoveď bude pravdepodobne nie, ale nič nestratíte. Ako sme už uviedli vyššie, od septembra 2024 bude medzi krajiny, kde takéto zimné pneumatiky nestačia, patriť aj Slovensko.  

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer