Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov

   Pri kúpe auta sa si niekedy ani neuvedomíme koľko rôznych úkonov si jeho prevádzka vyžaduje. Samozrejme všetky môžeme dať skontrolovať a nastaviť v servise ale nie je to nutné. Sú úkony, ktoré hravo zvládneme aj sami a niektoré aj bez profesionálneho náradia.
Doťahovanie matíc ( skrutiek ) kolies, pre niektorých doťahovanie pneumatík alebo diskov, je jeden z úkonov, ktorý vieme určite vykonať aj svojpomocne.
Dotiahnutie môžeme vykonať pomocou obyčajného kľúča, ktorý máme v základnej výbave auta, alebo pomocou momentového kľúča.
Aj keď si to neuvedomujeme, doťahovanie matíc je dôležité a mali by sme to robiť po každej dlhšej jazde. Každý pneuservis odporúča, po prezutí, odkontrolovať a dotiahnuť matice / skrutky po prejdení max. 100km. Kolesá sú predsa len počas jazdy celý čas v pohybe a na upevnenie pôsobí značná sila, ktorá môže spôsobiť uvoľnenie matíc / skrutiek.

Samozrejme nemusíte sa báť, že sa Vám koleso počas jazdy uvoľní natoľko aby „odletelo“ z auta. Ak by k niečomu takému došlo, skôr by sa jednalo o mechanické poškodenie (odlomenie) nejakej súčiastky, ktorá je spojená s kolesom. Ak sa Vám uvoľní matica / skrutka kolesa budete to počas jazdy počuť ako buchot a pocítite mierne hádzanie auta. V takom prípade okamžite zastavte a skontrolujte kolesá. Ak viete dotiahnuť maticu / skrutku urobte to a potom čo najskôr navštívte pneuservis kvôli kontrole upevnenia. Ak neviete maticu / skrutku dotiahnuť, zavolajte si na pomoc pracovníkov pneuservisu.

Doťahovanie matíc / skrutiek urobíte najpresnejšie pomocou momentového kľúča.

Momentový kľúč je nástroj, na ktorom sa dá vopred nastaviť hodnota uťahovacieho momentu sily a pri doťahovaní signalizuje dosiahnutie hodnoty nastavenej sily. Momentový kľúč si viete kúpiť v predajniach s náradím, alebo na webshopoch s autopotrebami.
Kolesa by mali byť dotiahnuté tak „akurát“. Nie slabo aby sa koleso neuvoľnilo, ale ani veľmi silno aby sa nepoškodilo uchytenie (závit). Práve preto je najvhodnejšie použiť momentový kľúč.
Hodnotu, ktorú potrebujeme na dotiahnutie, nájdeme v návode na naše auto. Týka sa kolies, ktoré boli na auto montované vo výrobe. Ak si zakúpime nové disky, uťahovací moment sa môže líšiť od pôvodného. Hodnotu uťahovacieho momentu Vám vie zistiť predajca diskov, alebo si vyžiadajte TUV certifikát ku diskom, kde tento údaj nájdete.

Na internete nájdete aj rôzne tabuľky s hodnotami uťahovacích momentov pre autá, ktoré Vám pomôžu s výberom správnej hodnoty. Ako príklad uvádzame tabuľku od výrobcu pneumatík Continentál.

Ak máte všetko potrebné náradie, správne hodnoty a trochu času, môžete si dotiahnuť matice / skrutky na svojom aute.

1. Na momentovom kľúči si nastavte správnu hodnotu momentu sily.
2. Zaparkujte auto na rovnej ploche. Zatiahnite ručnú brzdu ( alebo aktivujte tlačidlom) a zaraďte rýchlosť – „jednotku“.
3. Postupne doťahujte matice / skrutky na kolesách. Doťahujte ich postupne do kríža – oproti sebe.

4. Pri dotiahnutí matice / skrutky na nastavenú hodnotu, budete počuť zvukový signál (klik). Ukončite doťahovanie.

Správnym a pravidelným doťahovaním matíc / skrutiek kolies budete jazdiť bezpečnejšie a ušetríte si prípadné nepríjemnosti.

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer