Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov

Snehu je na našich cestách každým rokom menej. Jazda na ňom je však vždy riskantná. Veľmi dôležité sú správne pneumatiky a ešte dôležitejšie sú jazdecké schopnosti vodiča. V článku možno nenájdete nové tipy a rady, ale niekedy je dobré zopakovať si staré známe veci.
Súčasťou zasnežených ciest je aj studené počasie a preto je vhodné mať so sebou v aute aj teplé oblečenie a prikrývky. Keď budete musieť niekde dlho stáť, alebo nastane nehoda, je lepšie mať niečo na zohriatie. Zasnežené a zľadovatené cesty prinášajú vyššie riziko havárie ako na suchých cestách. Možno sa bude zdať prvá rada smiešna, ale ak máte (cez dni keď sneží alebo sú neupravené cesty) možnosť pracovať z domu (home office) alebo sa prepraviť do práce vlakom či metrom, urobte tak. Nemá zmysel aby ste riskovali svoje a zdravie iných kvôli niečomu, čo môžete vykonať z domu. A obchody tiež počkajú, prípadne si zájdite pešo do najbližšieho miestneho obchodíka, kde určite nájdete všetko nevyhnutné.
Uvedomujeme si však, že nie každé zamestnanie povoľuje prácu z domu. Ak už musíte svoj domov opustiť a jazdiť autom, premyslite si ako to vykonáte.
Odporúčame jazdiť po hlavných cestách. Bude tam asi viac áut ale mali by byť odpratané a vyjazdené inými autami. Možno pôjdete pomalšie ale máte väčšiu istotu, že sa dostanete kam chcete a neuviaznete na neupravenej vedľajšej ceste.
Pri jazde, hlavne ak je ľad alebo máte pocit, že sa na ceste kĺže, buďte jemný. Pri pohýnaní použite druhý prevodový stupeň. Pri vyššom prevodovom stupni sa vozidlo bude pohýnať s nižšími otáčkami a motor nebude vytočení. Takto nepreťažíte pneumatiky a nebudú prekĺzať.
Keď ste už v pohybe, udržujte ho. Zastavenie by mohlo znamenať uviaznutie alebo problém s novým rozjazdom. Nesmiete sa však pohybovať veľmi rýchlo aby ste nestratili kontrolu nad autom. Je tiež dôležité dodržiavať dostatočne veľkú vzdialenosť od vozidla pred vami a sledovanie diania na ceste pred vami aby ste vedeli čo najskôr reagovať.

Vždy pripravený

Slogan pionierov je asi najvýstižnejší. Je jedno či idete na návštevu k rodine do 30km alebo do hôr vzdialených 300km. Majte v aute vždy pripravenú základnú výbavu pre najhoršie prípady.
Teplé oblečenie, prikrývka, lopata na sneh, baterka, výstražné svetlo, energetické tyčinky, voda – to sú základné veci v zime. Telefón si nabite pred cestou, nezabudnite na nabíjačku a dobrým sluhom môže byť aj power-banka.
Nešoférujte v snehulách alebo iných topánkach s hrubou podošvou. Nebudete mať cit v nohách na šoférovanie. Obujte si topánky vhodné na jazdenie a teplé topánky si odložte do kufra.

 

Zimné pneumatiky

Alfa a omega jazdenia v snehu a na ľade!

Letné alebo celoročné pneumatiky v žiadnom prípade nenahradia zimné pneumatiky. Ich vývoj je zameraný na jazdu v zimných podmienkach a poskytnú Vám bezpečnejšiu a komfortnejšiu jazdu. AK ste sa už vydali na cestu bez zimných pneumatík, vyhnite sa úsekom s veľkým stúpaním a držte sa ciest, ktoré sú odpratané.
Jemne a nežne
Jazdite ako na prvom rande. Buďte opatrný, predvídajte čo bude nasledovať a reagujte čo najrýchlejšie ale nie bezhlavo. Nestláčajte prudko plynový pedál ani brzdu a volantom netrhajte. Nesnažte sa prudko zrýchľovať ak máte pocit, že nie je dobrá priľnavosť auta. Ak chcete predísť pretáčaniu kolies, použite vyšší prevodový stupeň aby ste dostali auto do nižších otáčok. Pri vozidlách s automatickou prevodovkou sa už dá nastaviť niekde aj zimný režim.

Udržujte plynulé tempo

Na zasnežených cestách sa snažte udržiavať stabilnú rýchlosť. Platí to hlavne pri jazde z kopca. Radšej celý čas pomalšie a plynulo ako brzdiť z väčšej rýchlosti. Dodržujte dostatočne veľký odstup od vozidla pred vami !
Brzdite jemne a opatrne a vyhnite sa aktivovaniu ABS. Na zasnežených cestách môžu vozidlá bez ABS zastaviť skôr, keďže zablokované kolesá začnú pred sebou tlačiť sneh ako snežný pluh a takto nahromadený sneh zastaví vozidlo.

Musíte vidieť a musia vidieť Vás

Skôr ako sa pohnete venujte čas svojmu autu. Očistite predné a bočné sklá od ľadu a snehu. Zapnite rozmrazovanie spätných zrkadiel, alebo ich očistite škrabkou. Auto očistite od snehu a nenechávajte ho na streche, lebo tým ohrozíte za Vami idúcich vodičov a môžete dostať aj pokutu. Nezabudnite na predné aj zadné svetlá, hmlovky a tretie brzdové svetlo. A samozrejme vyskúšajte si či všetky svetlá svietia.
Vyskúšajte či nie je zamrznutý ostrekovač predného skla a svetlometov.

Získajte čo najviac informácií

Dnes už skoro v každom rádiu hlásia cestné správy. A na sociálnych sieťach nájdete rôzne skupiny, kam vodiči pridávajú aktuálne informácie z ciest. Preto počúvajte rádio, sledujte TV a sociálne siete pred cestou. Aj keď sa meteorológom v poslednom čase nedarí, nie je zlé sledovať aj aktuálnu predpoveď počasia, na stránke ktorej dôverujete.
Elektronika vždy nepomôže
ESP Vám pomôže udržať auto mimo šmyk. Nemusí však uľahčiť pohyb v snehu. Ak máte možnosť vyskúšajte si jazdu v snehu s a bez ESP. Väčšina vozidiel má možnosť ESP vypnúť. Pri automatických prevodovkách je potrebné nastaviť zimný režim.

Pozor na paniku

Aj pri pomalšej jazde môžete na chvíľu stratiť kontrolu nad vozidlom. Ak predné kolesá opustia správny smer pri zatáčaní, nesnažte sa ešte viac točiť volantom. Radšej uvoľnite plyn a vyrovnajte volant aby ste znova získali priľnavosť a kontrolu nad vozidlo. Potom môžete opäť jemne pridať plyn a skúsiť nasmerovať auto. Minimálne však budete môcť bezpečnejšie zastaviť ako mať neovládateľné vozidlo. Toto samozrejme nezaberie ak idete príliš rýchlo a hlavne nemáte v smere šmyku auta dosť priestoru.
Ak sa do šmyku dostane zadná časť auta, otočte volantom do protismeru. Očami vždy sledujte smer (bod) kam chcete ísť. To Vám pomôže nasmerovať auto kam chcete aby šlo. Brzdite len ak je to nevyhnutné a hlavne jemne. Prudké brzdenie len zbytočne roztočí auto. Klzký povrch má úplne odlišné vlastnosti ako suchý. Priľnavosť je minimálna a prudké rozjazdy alebo brzdenia ( ak nemáte hroty na pneumatikách ) sú tabu.

Buďte „voyeur“

Sledujte svoje okolie. Cestu pred Vami, správanie vozidiel, spätné zrkadlá, okolie cesty. Nechávajte dostatočnú vzdialenosť autu pred Vami. Na zasnežených a zľadovatených cestách trvá odbočenie alebo zastavenie oveľa dlhšie a s väčšími rizikami ako na suchu. Venujte zvýšenú pozornosť vozovke a to hlavne ah vidíte zasnežené značky, alebo nie sú vidieť okraje vozovky.

Vyskúšajte si rôzne situácie

Ak si chcete vyskúšať pocit z jazdy v rôznych podmienkach a byť pripravený, vyskúšajte nejaký kurz. Samozrejme tieto kurzy niečo stoja a veľa vodičov si ich buď nemôže dovoliť alebo ich nepokladá za dôležité. Možno by ich mal štát preplácať a takto si vychovávať dobrých vodičov a nie vyhadzovať peniaze daňových poplatníkov na rôzne projekty, ktoré nefungujú.

Uviazli ste – nič sa nedeje

Aj pri najlepšej vôli a pripravenosti sa môže stať, že vozidlo vypovie službu alebo budete musieť zastaviť z nejakého iného dôvodu. V takomto prípade skúste nájsť nejaký (nie strmý) zjazd z cesty a zastavte s vozidlom čo najďalej od cesty ale zase nie príliš ďaleko aby ste boli viditeľní pri zapnutých výstražných svetlách.

Jazda na snehu a počas sneženia nemusí byť vyslovené stresová. Ak ste dobre pripravený, nemusíte sa obávať.

 Dobrá príprava znamená v prvom rade dobré zimné pneumatiky !

Nezabúdajte, že vaše auto sa dotýka cesty len pneumatikami a na ploche asi ako veľkosť dlane ( podľa rozmeru pneumatík – môžu to byť aj dve dlane 😊 ). Každopádne je ľahkomyseľné, myslieť si, že letné pneumatiky alebo zimné pneumatiky so zjazdeným behúňom, či celoročné pneumatiky udržia vaše auto stabilne na zasneženej ceste. Preto určite prezujte svoje vozidlo pred zimou na zimné pneumatiky. A jazdite s rozvahou!

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer