Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov

Zima sa nám pomaly končí, dni sa predlžujú. Po uplynutí jarných školských prázdnin (, ktoré v roku 2021 ani nemajú tak význam ako minulé roky ) môžeme s určitosťou povedať, že prichádza jar a teplejšie dni s väčším počtom slnečných dní.
Povrch vozovky a zohrieva, odstraňujú sa posledné zvyšky zimného posypu a je čas myslieť na svoje auto a dopriať mu starostlivosť aby nám mohlo aj v lete kvalitne poslúžiť. Veď v teplých mesiacoch si radi doprajeme výlety za prírodou alebo športovými aktivitami. A naše auto potrebuje po zime, kedy sme do neho nastupovali mokrí a zasnežení, údržbu zvonku aj z vnútra. A kde začať? Kontrolou zadných sedadiel a povyhadzovaním zabudnutých obalov ? Aj to je cesta. My sa Vám pokúsim dať malý návod a niekoľko bodov, z ktorých si vyberiete pre seba tie najvhodnejšie.

1. Umytie auta – ako prvé starostlivo umyte auto z vonku aj z vnútra. Na aute – karosérii, podvozku, diskoch atď. určite ostali zachytené časti posypového materiálu (soli), ktoré spôsobujú hrdzavenie. Preto je dôležité aby ste dôkladné očistili všetky vonkajšie súčiastky na aute, hlavne podvozok! Vnútro auta je dôležité vyčistiť tiež. Vytriasť všetky rohože, povysávať, vyšúchať zatvrdnuté nečistoty. V lete budete používať ventiláciu v aute a stará špina sa Vám bude zbytočne v kabíne víriť.
2. Navoskujte vozidlo – vosk je vlastne ďalšia ochranná vrstva na vašom laku pred slnkom a poškriabaním. Navoskovaná karoséria sa tiež ľahšie čistí od nečistôt ako je prach, vtačí trus, peľ a pod..

3. Skontrolujte a vymeňte lišty stieračov ak je to potrebné. Po zime môže byť guma stvrdnutá a stieraním ľadu a snehu sa mohla aj poškodiť. V lete budete potrebovať čistý výhľad a dobrú výkonnosť stieračov počas letných búrok, kedy môžu byť veľké prívaly vody na vaše čelné sklo.
4. Klimatizácia – klimatizáciu je potrené používať aj v zime, aby ste v lete neostali prekvapený jej nefunkčnosťou, alebo zatuchnutým pachom. Skontrolujte a vymeňte vzduchový filter a taktiež peľový filter. Dajte si vyčistiť a prípadne doplniť klimatizáciu. Túto službu už dnes ponúka veľké množstvo servisov a nie je ničím výnimočná.
5. Chladiaci systém – skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny a vizuálne skontrolujte spoje na prepojovacích hadiciach. Ak máte podozrenie na únik kvapaliny, navštívte svoj servis kde závadu odstránia. Pravidelne kontrolujte a dopĺňajte chladiacu zmes.
6. Absolvujte pravidelnú výmenu oleja. Kvalitný olej chráni váš motor pri vysokých teplotách. Používajte olej odporúčaný výrobcom vášho auta, prípadne sa poraďte s autorizovaným servisom o možnostiach kvalitnejšieho oleja.
7. Sledujte celkový výkon motora. Overte si dátum poslednej výmeny palivového filtra a zvážte jeho prípadnú výmenu. Ak máte počas jazdy pocit, že motor pracuje nepravidelne, môžete použiť čistiace aditíva do paliva. Ak sa neudeje žiadna zmena, prípadne sa rozsvieti kontrolka motora na prístrojovej doske navštívte svoj servis.
8. Skontrolujte si svetlá. Svetlomety by mali byť číre a priehľadné. Nečistoty a zvyšky posypových látok poriadne očistite. Svetlomety môžete očistiť napr. aj zubnou pastou. Prekontrolujte si hlavne zadné brzdové svetlá a potom aj ostatné ako je osvetlenie ŠPZ atď..
9. Skontrolujte si brzdy. Počúvajte pri brzdení aké zvuky vychádzajú od kolies. Ak počujete pri každom brzdení škripľavý zvuk a cítite trenie kovu o kov, je veľmi pravdepodobné, že máte opotrebované brzdové obloženie, v horšom prípade aj kotúče. Nechajte si skontrolovať brzdy v servise a poradiť od odborníkov.
10. Skontrolujte si hladinu a účinnosť brzdovej kvapaliny. Dnes už zakúpite rôzne prístroje a niektoré nie sú väčšie ako pero. Nevhodná brzdová kvapalina môže spôsobiť katastrofálne následky.

11. Údržba autobatérie – dnes sa už batériám hovorí bez-údržbové ale ide hlavne o dolievanie kvapaliny. Batéria by mala byť udržiavaná v čistom stave. Očistite kontakty batérie – môžete použiť roztok sódy-bikarbóny a vody. Odpojte kontakty, naneste roztok na kontakty a vyšuchajte kefou. Skontrolujte či nie sú roztrapkané káble, prípadne prasknutý plast-kryt batérie. Ak je batéria staršia ako 4 roky a neboli ste ešte na premeraní, urobte tak teraz. Aj na leto je dôležité mať autobatériu v poriadku.
12. Skontrolujte si vizuálne hadice a prepojky v motore. V zime majú tendenciu sa stiahnuť a v lete roztiahnuť. Ak by sa Vám zdalo, že pozorujete na niektorej hadici únik tekutiny, pri spoji alebo hocikde inde, obráťte sa na svoj servis.
13. Pripravte sa na mimoriadnu situáciu, ktorá Vás môže zastihnúť v aute, počas horúceho letného dňa. Pred cestou si do auta uložte tieto núdzové veci:
– Priehľadná plastová nádoba na všetky veci
– Voda 1-1,5l
– Nabíjačka na mobil / powerbank
– Jedlo – najlepšie sušienky, sucháre (čo sa nerozpustí, nepokazí)
– Opaľovací krém
– Deka – je dobré ak má reflexné prvky
– Signalizačné svetlo – odporúča sa s viacerými svetelnými prvkami a farbami, kvôli signalizácii – aj blikaním
– Lekárnička
– Baterka
– Vreckový nôž / Multináradie
– Štartovacie káble
– Sadu na opravu pneumatiky / defektu
– Merač tlaku v pneumatike
– Lano na odťah
– Poistky
– Sada náradia s nástrčným kľúčom
– Lepiaca páska (textílna) / obojstranná
– Rukavice
– Náhradné okuliare (ak ich bežne používate)
– Vlhké utierky

A to najdôležitejšie na koniec.

PREZUJTE SI PNEUMATIKY NA LETNÉ !

Veľa vodičov dojazdieva zimné pneumatiky v lete, kvôli šetreniu. Lenže treba si uvedomiť, že zimné pneumatiky sú vyrobené zo zmesi, ktorá je určená pre vozovku s teplotou 7°C a menej. Na teplejšej vozovke sa správajú úplne ináč a nemajú tie správne vlastnosti – ako brzdné, tak jazdné.

Preto je naozaj dôležité aby ste v letných mesiacoch jazdili na pneumatikách, ktoré určené na toto obdobie.

Skontrolujte si hĺbku dezénu

– presný postup sme opísali v druhom článku, a ak sú pneumatiky ešte vhodné do sezóny, vymeňte ich so zimnými. Umiestnenie jednotlivých pneumatík môžete medzi sebou meniť, aby sa Vám rovnomerne opotrebovávali. Nezabudni si na pneumatikách kontrolovať tlak – na ňom záleží tiež ako budú vaše pneumatiky opotrebované.

Toto sú samozrejme naše tipy, čo by mal majiteľ vozidla „nezabudnúť“ pri prechode zo zimy do leta. Určite máte aj svoje pravidlá a zvyky, ktoré pred každou sezónou na svojom aute vykonáte. Ako sa o neho budeme starať, taký výkon nám aj auto vráti. Aj keď plánujeme auto po 4-5 rokoch vymeniť, neznamená to, že počas doby jeho používania sa mu nebudeme venovať. Veď jeho nový majiteľ určite ocení, ako dobre bolo o auto postarané.

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer