Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov
životnosť pneumatík od bratislavy do tatier

Aby ste sa sami presvedčili, čo musia vaše pneumatiky vydržať počas typickej rodinnej dovolenky, vezmeme vás na virtuálny výlet. Naša cesta sa začína v Bratislave a naším cieľom je Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách. V letných horúčavách je to 320 kilometrov a tri a pol hodiny cesty. Možno sa to nezdá veľa, ale vysoké teploty budú stálym spoločníkom. Na konci virtuálnej prehliadky sa dozvieme aj to, ako sa v týchto podmienkach mení životnosť pneumatík.  

Vysoké teploty aj v meste 

Cesta z Bratislavy je často dobrodružstvom. Dostať sa z mesta často predstavuje pre motoristov mnohé ťažkosti. Opustiť Staré Mesto možno niekoľkými smermi. My uprednostňujeme diaľnicu a radi by sme tu pokračovali v ceste čo najdlhšie. Vysoké teploty sú však výzvou aj pre každodennú mestskú jazdu. Ľahko môžu spôsobiť technické problémy, ale čo je alarmujúcejšie, môžu spôsobiť aj zdravotné problémy. Predtým, ako sa vydáte na cestu, sa vždy uistite, že máte k dispozícii aspoň pol litra tekutín! V dopravnej zápche spôsobenej nehodou to môže byť záchrana života. Keď vyrážate, je 34 stupňov, ale teplomer v aute na slnku ukazuje vonkajšiu teplotu výrazne nad 40 stupňov. Vnútornú teplotu radšej nemeriame. Na asfalte môžete rovno piecť vajcia: je tam takmer 70 stupňov. Tak a je to tu. 

Vojdite na diaľnicu 

Z Bratislavy odbočíme na diaľnici smerom na Trnavu. Pre pneumatiku auta sú dlhé diaľničné úseky najnáročnejšie. Neustála jazda rovnakou rýchlosťou pneumatikám neprospieva. Fyzická práca, ktorá vzniká pri jazde, nevedie k deformácii, ale premieňa sa na teplo. Stojí za to sledovať, ako horúce sú vaše pneumatiky po zastavení. Povieme vám to: sú horúce.  

Existujú však aj horúce a prehriate pneumatiky. Prirodzene, konštrukcia je starostlivo premyslená, aby sa zabezpečila dobrá výkonnosť vozidiel pri vyššom zaťažení. Ak však jazdíte hodiny vysokou rýchlosťou na asfalte s teplotou 70 stupňov, bez ohľadu na to, akú pneumatiku si vyberiete, zaťaženie sa považuje za extrémne. Tu prichádza na rad správny výber pneumatík. Ako sme už spomínali v predchádzajúcich blogoch, vždy by ste mali svoje vozidlo vybaviť správnymi pneumatikami pre dané počasie a podmienky na ceste. 

životnosť pneumatík od bratislavy do tatier

Očakávaný trest? 

Aj keď vás na Slovensku nikto nebude trestať za používanie zimných pneumatík v lete, vaše vrecko to pocíti. Len si to predstavte: zimné pneumatiky sa dobre osvedčujú v chladnom počasí, pri teplote pod 7 stupňov Celzia. Teplota asfaltu sa tiež pohybuje okolo bodu mrazu, často aj pod bodom mrazu. Je to pneumatika, ktorej zveríte svoj život aj pri teplotách 70-80 stupňov nad nulou?  

Ak to urobíte, budete veľmi odvážni. Nehovoriac o tom, že životnosť pneumatiky sa znižuje s každým prejdeným metrom. Pneumatiku si jednoducho sami ničíte prepálením behúňa. Je pravda, že za to nehrozí žiadna pokuta, ale do konca dovolenky sa vám môžu zničiť pneumatiky. Okrem navýšenia rozpočtu to bude znamenať aj obrovskú nepríjemnosť. 

Hrdinské šoky pre životnosť pneumatík 

Počas priemerného letného dňa môže byť teplotný rozdiel medzi Bratislavou a Štrbským Plesom až 15 stupňov. Keďže sa to nestane zo dňa na deň, nie je to pre vaše pneumatiky veľká záťaž, ale aj tak dosť výrazná. Ak k tomu pripočítame občasnú letnú prehánku (ktorú tiež nemožno vylúčiť), vonkajšie vplyvy sú pomerne pestré. Opäť platí, že pneumatika sa počas našej cesty musí vyrovnať s rôznymi podmienkami prostredia. Musela slúžiť vašej bezpečnosti na 70-stupňovom asfalte diaľnice a dokonca aj v 15-stupňovom daždi na 20-25-stupňovom asfalte. Vaše pneumatiky sú superhrdinami tejto cesty, však? 

Príchod 

Po príchode na Štrbské pleso vás privíta nádherná krajina. Aj počasie je oveľa príjemnejšie. Naše pneumatiky stojí za to vyskúšať hmatom, sú takmer rozpálené z dôvodov, o ktorých sme už hovorili vyššie. Potom prichádza pasívna fáza, keď sa ochladia. Ak v tomto bode chceme zhodnotiť našu cestu, môžeme pokojne povedať, že sme absolvovali extrémnu túru. Na začiatku vysoké teploty a k tomu neustála, vysoká námaha. Nakoniec terén do kopca a oveľa nižšie teploty. Ale prešli sme len 330 kilometrov, a to sme ani nevyšli za hranice krajiny. Inými slovami, nie je to riešenie, ak neprezujete na sezónne pneumatiky, pričom si poviete, že sa nechystáte do zahraničia. Aj Slovensko je pre vaše pneumatiky výzvou. A to je kľúčový problém pre životnosť pneumatík. 

Kam sa vybrať ďalej? 

Ak plánujete horskú jazdu autom, budete opäť používať  letné pneumatiky. To znamená, že podmienky sa opäť menia, priľnavosť sa môže ľahko zhoršiť a teploty môžu klesnúť. Prečo je to dôležité? Pretože v týchto podmienkach nemáte s opotrebovanou pneumatikou šancu. Opotrebovaný dezén predĺži vašu brzdnú dráhu, čo môže byť v horských podmienkach osudné.

Nechceme vás odradiť od cestovania, ale mali by ste si byť vedomí rizík.  Správnymi pneumatikami môžete ušetriť peniaze. Mnohí ľudia si myslia, že na svojich pneumatikách vydržia celú sezónu, ale nie vždy je to tak. Nedávno sa verejne diskutovalo o prípade, keď vodič, ktorý spôsobil nehodu, jazdil v júni na zimných pneumatikách. Pobúrenie je oprávnené, pretože nehode sa dalo predísť lepším výberom pneumatík. 

Nebezpečenstvo číhajúce v tieni 

Ako často kontrolujete svoj podvozok? Sledujete, aký dezén majú vaše pneumatiky? To sú veci, ktorým priemerný motorista veľmi často nevenuje pozornosť. Pravdepodobne už viete, prečo len jedna letná jazda môže spôsobiť poškodenie životnosti vašich pneumatík. Je to práve výlet, keď vaše auto nesie veľkú hmotnosť navyše a musí sa vyrovnať s vysokými teplotami. Navyše sa vám môže stať, že dôjde k nesprávnemu nastaveniu geometrie. Zamysleli ste sa niekedy nad tým? Nevadí, ak ste tak neurobili. Dôležité je, aby ste pred tým, ako sa vydáte na cestu, navštívili najbližší servis, kde vám naši odborníci skontrolujú vozidlo skôr, ako sa problém vyskytne. 

Pneumatiky Point S – Navrhnuté pre vás 

Ak poznáte spoločnosť Point S, viete, že sa snažíme, aby naši zákazníci boli na cestách v bezpečí a bez stresu. Hlavnými piliermi tohto cieľa sú naše vlastné pneumatiky, ktoré neustále testujeme a vyvíjame. Osobitnú pozornosť venujeme ich prispôsobeniu potrebám európskych motoristov, aby boli pre vás tou správnou voľbou. Našim zákazníkom sme k dispozícii aj v iných oblastiach motorizmu. Naši partneri vám ponúkajú aj doplnkové služby, ako napríklad spomínanú kontrolu podvozku alebo dezinfekciu klimatizácie. Tieto malé, možno zdanlivo nepodstatné veci môžu rozhodnúť o vašom zážitku z jazdy. Naším cieľom je, aby ste do cieľa dorazili spokojní, s minimom (ne)šťastia a maximom odbornej prípravy. 

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer