Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov
Pozor na rozpočet

Skôr ako sa začne zima, skontrolujte si svoje zimné pneumatiky. Ak potrebujete nové musíte sa rozhodnúť aké budú. A to je niekedy dosť ťažké.

V prvom rade by ste nemali počúvať na priateľov a rodinu. Veď každý auto je iné aj keď sa jedná o jedného výrobcu a každý vodič má svoj štýl šoférovania a tým pádom mu nemusí sedieť pneumatika, ktorú používa druhý vodič.

Pripravili sme pre Vás 10 tipov ako si vybrať pneumatiky, ktoré Vám budú vyhovovať.

1. Musíte poznať rozmer svojich pneumatík

Musíte poznať rozmer svojich pneumatík
Toto je najdôležitejší údaj, ktorý budete potrebovať či už hľadáte na internete alebo prídete do pneuservisu. Rozmery nájdete na bočnici svojich pneumatík.

Vo veľkom technickom preukaze ich nájdete tiež aj s inými alternatívnymi rozmermi. Mali by ste sa však držať rozmerov , ktoré ste mali obuté ( ak súhlasia s rozmermi v technickom preukaze ).

Ak na bočnici pneumatiky uvidíte 245 / 45 R17 znamená to:

  • 245 – číslo označujúce šírku dezénu, to znamená časť pneumatiky, ktorá je v kontakte s vozovkou
  • 45   – pomer výšky pneumatiky k šírke behúňa vyjadrený v percentách
  • R17 – vnútorný priemer pneumatiky (v palcoch)

2. Na akých typoch vozovky sa pohybujete najviac ?

Mestské ulice? Regionálne cesty? Alebo možno diaľnice? Ak trávite veľa času za volantom, nemali by ste váhať s nákupom kvalitných pneumatík, najmä ak jazdíte na kompaktnom aute, ktoré bude mať na mokrej vozovke tendenciu dostávať šmyk.

Ak sa pohybujete iba po meste, budete spokojní s pneumatikami s najlepším pomerom ceny a kvality!

3. Choďte sa pozrieť na pneumatiky

Nájdite si chvíľu a choďte si pozrieť pneumatiky do predajne. Budete môcť porovnať kvalitu pneumatiky s inými, najmä jej dezén, pružnosť a bočnú tuhosť. Pamätajte, že široké drážky poskytujú lepšiu trakciu na zimných cestách a efektívnejšie odvádzajú vodu a kašovitý sneh.

4. Pripravte sa na tie správne otázky

Ak budete komunikovať s predajcom, hneď zistíte či sa v pneumatikách vyzná. Bude sa Vás totiž pýtať tie správne otázky. A na tie sa pripravte vopred.

Takými otázkami sú  – ako sa vozidlo používa, kde sa používa, ako je zaťažené, počet najazdených kilometrov za sezónu, kde žijete, aký máte rozpočet a pod..

5. Zimné alebo celoročné pneumatiky

Zimné alebo celoročné pneumatiky

Ak sa pohybujete v oblastiach s tuhšou a mokrou zimou a najazdíte veľa kilometrov, odporúčame zimné pneumatiky.

Ak sa pohybujete väčšinou v meste a nejazdíte na dlhé trate, môžete používať aj celoročné pneumatiky. Tie však odporúčame do max 5-6 °C. Ak by mala byť zima tuhšia je bezpečnejšie jazdiť na zimných pneumatikách.

6. Brzdenie v zime

Treba si uvedomiť, že vlastnosti vozovky pri nižších teplotách sú iné ako pri vyšších teplotách. A to isté platí aj pre zmes pneumatík. Letné a celoročné zmesi majú pri nižších teplotách (  menej ako 7°C)  horšiu trakciu a pružnosť a tým pádom aj menšiu efektivitu brzdenia.

7. POROVNAJTE pneumatiky na základe údajov na EU štítkoch

EU štítok penumatíkPneumatiky sa najlepšie porovnávajú v predajni, kde majú na výber z rôznych značiek. Všetky pneumatiky musia byť označené EU štítkami, ktoré obsahujú najdôležitejšie údaje pre kupujúceho. Tieto štítky sú povinné od roku 2012 a obsahujú tieto informácie:

Energetická účinnosť, valivý odpor pneumatiky –  Energia rozptýlená pri valení pneumatiky sa nazýva valivý odpor. Čím nižší je valivý odpor, tým nižšia je spotreba paliva a emisie CO2

Priľnavosť na mokrom povrchu – Informácie o priľnavosti pneumatiky za mokra. Pneumatiky s najlepšou priľnavosťou zaisťujú najkratšie brzdné dráhy.

Stupnica oboch parametrov výkonu pneumatiky sa pohybuje od A (špičkový výkon) po G (najnižší výkon).

Vonkajšia hlučnosť – nameraný vonkajší hluk valenia pneumatiky, vyjadrený v decibeloch


Od 1.mája 2021 by k ním mali pribudnúť ďalšie dôležité hodnoty, podľa nového návrhu EP:

Priľnavosť na snehu a ľade

Protektorovanie pneumatík

Dojazd

Oder

8. Porovnávajte s aktuálnou ponukou

V predajni požiadajte o ponuku rôznych značiek v rovnakom rozmere. Najlepšie zimné pneumatiky si budete môcť vybrať z niekoľkých modelov ponúkaných predajcom.

9. Nekombinujte výrobcov, vzory atď.

Kombinácia pneumatík rôznych značiek nie je dobrým riešením. Môže to ovplyvniť manipuláciu a presnosť držania stopy a dokonca môže spôsobiť predčasné opotrebenie niektorých častí.

10. Pozor na rozpočet

Je to tiež dôležitý aspekt pri výbere pneumatík. Neponáhľajte sa. Porovnajte ceny a kvalitu pneumatík. Vyberte si tie, ktoré sa najlepšie hodia k vášmu autu a zodpovedajú vašim potrebám!

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer