Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov
uskladnenie pneumatík

Ako na správne uskladnenie pneumatík? 

S blížiacou sa sezónou výmeny pneumatík musí každý majiteľ vozidla premýšľať o tom, kam uloží pneumatiky z minulej sezóny. Pri zlých skladovacích podmienkach môžete stratiť vlastnosti nových pneumatík už za niekoľko mesiacov. V tomto článku vám krok za krokom ukážeme, ako správne skladovať pneumatiky. 

Prečo je dôležité správne uskladnenie pneumatík? 

Odborníci často prirovnávajú pneumatiku k jedlu, ktoré sa môže pokaziť. Je tu však jeden malý rozdiel: pneumatika nepodlieha skaze, nemá dátum spotreby. Ak však nie je správne skladovaná, môže skrátiť svoju životnosť a dokonca ohroziť váš život skôr, ako sa dostane späť na vaše auto.  

Pneumatika je ako pár topánok. Ak nie sú správne uskladnené, je to ako nechať ich celú zimu vonku na dvore. Možno prežijú do jari, ale už by sme ich nechceli nasadiť späť. Nesprávne skladovanie ohrozuje nielen vašu bezpečnosť a bezpečnosť ostatných, ale znamená aj predčasný nákup pneumatík, pretože sa stávajú nepoužiteľnými.

 

uskladnenie pneumatík

7 tipov na správne uskladnenie pneumatík 

Pneumatiky reagujú rôznym spôsobom v závislosti od faktorov prostredia, teploty a mechanických vplyvov, preto sa oplatí venovať pozornosť optimálnym podmienkam skladovania. Či už máte letné alebo zimné pneumatiky, v oboch prípadoch by ste mali venovať pozornosť rovnakým veciam. Pozrime sa na kroky, ktoré môžete podniknúť na zachovanie pôvodných vlastností vašich pneumatík.

1. Označte ich polohu

Na opotrebovanie pneumatík má významný vplyv ich poloha. Pri prezúvaní je preto dôležité, aby bola pneumatika nasadená späť na vozidlo v správnej polohe. 

Poloha pneumatík by mala byť počas demontáže vyznačená na behúni alebo vnútornej stene pneumatiky pomocou alkoholového fixu alebo kriedy. Pri pneumatikách, pri ktorých je dôležitý smer otáčania (okrem asymetrických pneumatík), je vhodné označiť aj tento údaj. Označenie by malo byť jasné, aby sa dalo zapamätať pri montáži. Napríklad ľavá zadná – LZ, ľavá predná – LP. 

2. Očistite pneumatiky

Skôr ako začnete uvažovať o odložení pneumatík, dôkladne ich vyčistite! Na povrch pneumatík sa môže nalepiť brzdový prach, chemikálie, špina, malé kamienky a kamene. V prípade zimných pneumatík je obzvlášť dôležité dávať pozor na soľ z ciest, ktorá môže dlhodobo pôsobiť korozívne na pneumatiky. 

Pred uskladnením sa preto odporúča dôkladne ich umyť hadicou a povrch pneumatík a diskov (ak sú uskladnené spolu s nimi) prejsť čistou kefou. Na rozpustenie nečistôt sa dá kúpiť aj čistiaci prostriedok.  Po vyčistení opláchnite všetky nečistoty a utrite ich do sucha handričkou. Vždy sa uistite, že pneumatiky sú na konci procesu úplne suché! 

3. Pred uskladnením ich skontrolujte

Odstránením nečistôt zabezpečíme, aby sme mohli skontrolovať skutočný stav pneumatík. 

Tretím krokom je kontrola pneumatík, pri ktorej môžu byť dôvodom na znepokojenie nasledujúce varovné signály: 

– nerovnomerný vzor opotrebenia; 

– pílovité opotrebovanie na okrajoch pneumatiky; 

– zaseknutý predmet v behúni; 

– zvýšené opotrebovanie pneumatík na tej istej náprave; 

– nízka hĺbka dezénu (menej ako 3 mm v lete a 4 mm v zime); 

– hrbole, deformované prvky na povrchu pneumatiky alebo na bočnici; 

– nedostatočný stav indikátorov opotrebenia (TWI). 

Ak si všimnete niektorý z uvedených varovných znakov alebo iné nepravidelnosti či poškodenia pneumatík, odporúčame poradiť sa s odborníkom a v prípade potreby ich vymeniť. 

4. Nájdite vhodné miesto na uskladnenie

Keď toto všetko urobíme, musíme vybrať miesto na uskladnenie pneumatík, kde budú stáť niekoľko mesiacov. Pri hľadaní miesta na uskladnenie pneumatík by ste mali zvážiť nasledujúce skutočnosti: 

– ideálne miesto je chladné (ani príliš horúce, ani príliš studené) a suché; 

– v miestnosti by nemali byť veľké teplotné výkyvy; 

– miestnosť je tmavá (mimo priameho slnečného svetla) a dobre vetraná; 

– v blízkosti sa nenachádzajú žiadne chemikálie (chemikálie, oleje, rozpúšťadlá) ani ostré alebo špicaté predmety. 

Uvedené rady zabezpečia, aby sa nepoškodila štruktúra a povrch pneumatiky. Vysoké výkyvy teplôt môžu spôsobiť kondenzáciu a dlhodobé vystavenie extrémnemu teplu a chladu môže spôsobiť eróziu pneumatiky. UV žiarenie zo slnka môže tiež poškodiť povrch pneumatiky. A priame nebezpečenstvo predstavujú chemikálie a ostré predmety, ktoré môžu spôsobiť chemické alebo fyzikálne poškodenie pneumatiky. 

To znamená, že vhodným miestom na správne uskladnenie pneumatík môže byť suchá, chladná pivnica alebo kútik v garáži či dielni. 

uskladnenie pneumatík

5. Zabaľte pneumatiky

Po dôkladnom vyčistení kolies ich jednotlivo zabaľte do vreca na uskladnenie kolies. Prípadne použite vrece na odpadky. Snažte sa z vreca vytlačiť čo najviac vzduchu, aby nedochádzalo ku kondenzácii. Keďže hlavnou zložkou pneumatiky je ropný derivát, ochranné vrecko na behúne znižuje odparovanie oleja, a tým zabraňuje “vysychaniu” pneumatík. 

6. Ukladajte ich v správnej polohe

Správna skladovacia poloha je dôležitá aj pre pneumatiky. Vždy, keď sú pneumatiky demontované z ráfika, skladujte ich vedľa seba tak, aby sa behúň dotýkal podlahy. Pneumatiky s ráfikmi skladujte na sebe, položené na boku (na okraji pneumatiky). Pri skladovaní pneumatík si môžete pomôcť stojanmi, aby pneumatiky neboli vystavené dodatočnému zaťaženiu alebo tlaku na povrch. 

Tip: Ak skladujete pneumatiky mimo ráfiku, otočením o 90 stupňov každý mesiac môžete zabrániť ich deformácii. Na tento účel je dobré označiť východiskovú polohu a nastaviť pripomienku otáčania v rovnakom intervale. 

7. Pred opatovným nasadením ich skontrolujte!

Pred nasadením pneumatík na novú sezónu skontrolujte ich stav! Vek pneumatiky môže byť tiež varovným signálom. Pneumatiky, ktoré boli uskladnené 6-8 rokov, by sa v žiadnom prípade nemali opatovne používať. A to aj v prípade, že na nich nie sú žiadne známky poškodenia. Ak na uskladnených pneumatikách zistíte iné deformácie alebo poškodenia, vyhľadajte odbornú pomoc. 

Komfortná alternatíva: hotel pneumatík 

Ak hľadáte pohodlné riešenie, môžete v našom pneuservise využiť aj čoraz obľúbenejšiu službu pneuhotel. Podstata pneuhotela spočíva v tom, že pneumatiky sú uskladnené v pneuservise, kým ich opäť nebudete potrebovať. Je to riešenie pre tých, ktorí si nemôžu uskladniť pneumatiky doma alebo sa nechcú namáhať. Ďalšou výhodou pneuhotela je, že pneumatiky čakajú pripravené na montáž vo vami vybranom pneuservise. Dôležitým plusom je aj to, že pneuhotel uchováva upevňovacie skrutky v blízkosti pneumatík, takže ich chýbanie by nemalo neskôr spôsobiť problém. Naši odborníci na pneumatiky venujú pozornosť aj kontrole snímačov TPMS spolu s pneumatikami, takže vás môžu upozorniť na prípadné potrebné opravy pred ich výmenou. 

Zhrnutie 

Pri správnom skladovaní pneumatík je potrebné venovať pozornosť viacerým veciam, od výberu správneho miesta až po otáčanie pneumatík. Po zvládnutí jednotlivých krokov tohto procesu sa z neho stane rutinná úloha. Ak však nemáte vhodné miesto alebo sa vám s tým nechce zaoberať, môžete sa alternatívne rozhodnúť pre služby pneuservisu. Nezabudnite ani na okamžitú výmenu defektných alebo poškodených pneumatík. 

 

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer