Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov
zimne pneumatiky v lete jeseň autonehoda

Výber správnych letných a zimných pneumatík bol vždy dôležitý pre bezpečnú jazdu. Mnoho ľudí si myslí, že výmena pneumatík na jar a na jeseň je len marketingový ťah. Sú to práve oni, ktorí v lete používajú zimné pneumatiky. Keď sa však dostanú do dopravnej nehody, ľutujú, že nešli do pneuservisu. Ak totiž máte na kolesách mimosezónne pneumatiky, poisťovňa nie je povinná plniť v prípade dopravnej nehody. Ak si aj vy nechávate zimné pneumatiky v lete, tento článok je určený práve vám. 

Prečo meniť pneumatiky na jar a na jeseň? 

Výmeny penumatík sú potrebné z určitého dôvodu. Zlatým pravidlom je, že zimné pneumatiky potrebujete pri teplote nižšej ako 7 °C a letné pri teplote vyššej. Toto pravidlo je mierne ovplyvnené štvorsezónnymi pneumatikami, o ktorých sme tu už písali. 

Zimné a letné pneumatiky sa vyrábajú z rôznych zmesí. Ak ste niekedy sledovali Formulu 1, nespočetnekrát ste počuli, že ide o mäkkú alebo tvrdú zmes. A na zmesi nezáleží len vo formule 1, ale aj na ceste: letná pneumatika je tvrdšia, zatiaľ čo zimná je mäkšia. Mäkšia pneumatika má lepšiu priľnavosť na ceste, čo je výhoda v zime, ale nevýhoda v lete. 

zimne pneumatiky v lete jeseň autonehoda

Čo sa stane, ak máte zimné pneumatiky v lete? 

Možno si myslíte, že ak sú zimné pneumatiky dobré v najhoršom blate, snehu a ľade, tak aký by mohol byť problém v lete? Náhly letný lejak by mal byť v poriadku. Áno, lenže všetky ostatné podmienky im neprajú. Zimné pneumatiky sú navrhnuté pre priemerné teploty pod magickými 7 °C a pneumatika s mäkkou zmesou sa v letných horúčavách pomaly, ale isto kazí. Čo môžete očakávať, ak necháte zimné pneumatiky nasadené v lete?  

Zvýšené opotrebovanie 

V lete môže teplota čierneho asfaltu ľahko dosiahnuť 50-60 stupňov Celzia. Mäkká pneumatika sa v horúčavách rýchlejšie opotrebúva. Je to ako ťahať polotvrdý syr cez ohrievaciu panvicu – najmenej tri mesiace. 

Klesajúca bezpečnosť 

So zimnými pneumatikami sa v lete ťažšie zatáča [zimne pneumatiky v lete] a pri vyšších rýchlostiach potrebujete väčšiu brzdnú dráhu. Na diaľnici sa pri vysokých rýchlostiach a krátkej jazdnej dráhe výrazne zvyšuje riziko, že do seba vozidlá narazia.    

Horšie skúsenosti s jazdou 

Máte radi večerné jazdy v aute so stiahnutými oknami? Čo by vám mohlo pokaziť náladu? Možno hlučné zimné pneumatiky? Bingo. Okrem toho, že sú v lete [zimné pneumatiky v lete] hlučnejšie – viac sa lepia na asfalt, čo spôsobuje väčší hluk – zimné pneumatiky tiež zhoršujú zážitok z jazdy a ovládateľnosť vozidla. 

Zvýšená spotreba paliva 

Pretože pneumatika lepšie priľne k vozovke, potrebujete na odvaľovanie väčšiu silu. To je priamo úmerné spotrebe paliva. Pri zimných pneumatikách teda počítajte s drahším tankovaním v lete. 

zimne pneumatiky v lete jeseň autonehoda

Môže poisťovňa odmietnuť platbu, ak spôsobíme dopravnú nehodu s pneumatikami, ktoré nie sú vhodné na sezónu? 

Pre poistenie platia dve všeobecné pravidlá:  

1. Je lepšie mať poistenie a nikdy ho nepotrebovať, ako ho nemať vôbec. 

2. Poisťovňa verí všetkému. Pokiaľ nemusí platiť. 

Ak v lete spôsobíte nehodu so zimnými pneumatikami na aute, riskujete, že budete musieť zaplatiť účet za nehodu. Hoci poisťovňa nemusí nevyhnutne skúmať, či nehodu spôsobili nesprávne pneumatiky pre nesprávne ročné obdobie, ak sa ukáže, že to bola priama príčina, nie je povinná plniť. Namiesto výmeny za desiatky eur nás teda čakajú stovky eur. 

Čo sa stane, ak spôsobíte nehodu v zime so zimnými pneumatikami obutými v lete? 

Ak sme v zime používali letné pneumatiky, výrazne sme skrátili životnosť pneumatiky. Dezén sa rýchlo opotrebúva a pôvodná hĺbka dezénu 8-9 mm môže do konca leta ľahko klesnúť pod hranicu. Na Slovensku nie sú zimné pneumatiky zo zákona povinné. Platí pre ňu totiž iná podmienka: ak je na ceste súvislá vrstva snehu alebo ľadu, ich používanie je povinné. 

Zákonom stanovenej minimálnej hĺbke dezénu 1,6 mm sa možno ľahko priblížiť pri celoročne (vrátane leta) používanej zimnej pneumatike. V prípade takto spôsobenej dopravnej nehody môže poisťovňa tiež odmietnuť plnenie. Veď sme jazdili na tak opotrebovaných pneumatikách, že to bolo v rozpore so zákonom. 

Čo robiť, ak máte zimné pneumatiky v lete alebo začiatkom jesene? 

Najskôr je potrebné vymeniť zimné pneumatiky za letné v prvom pneuservise, do ktorého prídete. Čím dlhšie totiž odkladáte výmenu pneumatík, tým viac zvyšujete riziko nehody a opotrebovania dezénu. Jednoducho povedané: zimné pneumatiky v lete [zimne pneumatiky v lete] sú doslova vyhodené peniaze (na asfalte).  

Pri výmene pneumatík si nechajte odborníkom skontrolovať hĺbku dezénu zimnej pneumatiky, ktorú chcete vymeniť. Ak sa už blíži k trom milimetrom, budete potrebovať nové zimné pneumatiky na novú sezónu. 

Zhrnutie: je jednoduchšie predchádzať problémom 

Stručne povedané, so zimnými pneumatikami v lete strácate len: svoju bezpečnosť, zážitok z jazdy a životnosť pneumatík. A v prípade dopravnej nehody [autonehody] riskujeme, že nám poisťovňa odmietne vyplatiť poistné plnenie. 

Ak jazdíte aj v lete na zimných pneumatikách, čo najskôr ich vymeňte podľa ročného obdobia a skontrolujte hĺbku ich dezénu. Ak je hĺbka dezénu menšia ako tri milimetre, mali by ste počítať aj s potrebou nových zimných pneumatík. [/column]

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer