Open/Close Menu Európska sieť profesionálnych pneuservisov
dážď jeseň auto nehoda nebezpečenstvo

S príchodom jesene sa náš život mení. Prázdniny sa skončili, musíme sa vrátiť do školy a do práce. Zároveň sa mení aj príroda. Hrá sa čoraz viac krásnych, farebných listov. Naše životné prostredie mení farby takmer každý deň. Motoristom však tieto zmeny život neuľahčujú. Dážď je čoraz častejší a môže nás zastihnúť takmer kedykoľvek. A na ceste môžeme kedykoľvek naraziť na nebezpečenstvo. Riešením je byť pripravený. Nestačí však byť sebavedomý, musíte si aj správne pripraviť svoje auto. 

Už dávno vieme, že… 

Pred získaním vodičského preukazu sme museli absolvovať teoretickú skúšku. Medzi otázkami bolo aj to, kedy je cesta najšmykľavejšia. Správna odpoveď bola jeseň, keď sa vytvorí tenká vrstva pripomínajúca film. Tú môže spôsobiť ranná rosa, vysychajúci dážď, rôzne druhy odpadkov na ceste alebo dokonca prízemný mráz. Nehovoriac o tom, že s pribúdajúcim časom sa predlžujú noci, čo znamená, že aj pri našom bežnom životnom rytme jazdíme čoraz častejšie za súmraku a po západe slnka. A menej hodín slnečného svitu znamená nižšie priemerné denné teploty a už sme našli príčinu klzkého povrchu vozovky. 

Prvé nebezpečenstvo: dážď 

Začnime najčastejšími nebezpečenstvami. Vždy je tu počasie, a hoci sú zimy čoraz miernejšie, neznamená to, že nie sú žiadne zrážky. To, čo predtým prichádzalo v podobe snehu, je teraz dážď, ktorý má na život motoristu množstvo pozitívnych účinkov, ale len vtedy, ak sa správne zapojí. Predpokladom bezpečnej jazdy je, aby pneumatiky mali správnu absorpciu vody. Tá sa riadi hĺbkou dezénu, čo znamená, že ak vyrazíte na cestu s pneumatikou, ktorá nemá správnu (a zákonom regulovanú) hĺbku dezénu, okamžite ohrozujete seba, svojich spolujazdcov a ostatných účastníkov cestnej premávky. Pneumatiky potom nedokážu vytlačiť dostatok vody, čo vedie k aquaplaningu, situácii, keď vozidlo bezmocne kĺže po mokrom asfalte. Lepšie je nechať si túto skúsenosť na testovacie trate, však? 

dážď jeseň auto nehoda nebezpečenstvo

Lístie na ceste 

Listy sú nevyhnutným jesenným doplnkom a krásnou dekoráciou v našom každodennom živote. Nikto sa však nerád pozerá na mokré, špinavé lístie, ktoré spadlo na cestu. A navyše: keď na ne šliapeme, šmýkajú sa nám aj podrážky topánok, a čo sa môže stať s autom, ktoré váži stovky kilogramov? Nuž, auto sa na pár okamihov pošmykne a unáša. Výsledkom je, že vodič je len pasažierom, a nie majiteľom vozidla. Jeho možnosti zasiahnuť sú obmedzené a po počiatočnom vydesení sa môže len modliť, aby vyviazol bez zranení. Kľúčom k úspechu je poznať svoje vozidlo a pneumatiky do hĺbky. Ak máme jasnú predstavu, vieme, akú priľnavosť majú naše pneumatiky, t. j. akú brzdnú dráhu máme očakávať. Opotrebovaná pneumatika s nízkou priľnavosťou preto predstavuje veľké riziko. Čím rýchlejšie idete, tým väčšie je riziko. Preto má (aj) zmysel mať pneumatiky, ktoré sú vhodné pre dané ročné obdobie a sú v stave spôsobilom na jazdu. 

Ľad aj na jeseň 

Slovenský zákon definuje súvislú vrstvu ľadu. Tá však môže ľahko vzniknúť kdekoľvek, nielen vo vyšších nadmorských výškach. Na vytvorenie súvislej ľadovej vrstvy stačí nižšia teplota na úsvite a kanál so stálym prúdením rosy a hmly. Výsledkom je tenká rieka, ktorá sa vytvorí na vozovke a vďaka nízkej vonkajšej teplote zamrzne. A ak je dostatočne dlhá a spája obe strany vozovky, vytvorí sa súvislá vrstva ľadu. Okrem toho môžu dopravu sťažovať početné malé ľadové záplaty a zamrznuté kaluže. Aj v tomto prípade sa môžete pošmyknúť a stratiť kontrolu nad vozidlom. 

Divoké zvieratá nielen v lese 

S príchodom tmy ožíva aj druhá strana prírody a v pohybe sú aj divoké zvieratá, ktoré sú aktívne v noci. To samozrejme zvyšuje ďalší rizikový faktor. Ježko alebo zajac môžu spôsobiť menšie škody na vašom aute, ale bažanty alebo diviaky môžu spôsobiť vážnejšie škody. Škody na majetku sú len jedným z parametrov, ale ľahko sa môžu zmeniť na škody na zdraví a právne problémy. Na migráciu zvierat sa, žiaľ, nemôžeme pripraviť, jediným riešením je dodržiavať rýchlostné limity a venovať zvýšenú pozornosť pohybu na cestách. Jeseň je pre zvieratá aj novým obdobím a ich myslenie nie je racionálne. Existuje nespočetné množstvo videí, na ktorých divoké zvieratá oslepené svetlami áut stoja na mieste a čakajú na zrážku.  Aj tu môže byť riešením prevencia, teda ak dokážeme po zošliapnutí brzdového pedála bezpečne zastaviť. V prípade zvierat, ktoré sa dostanú do brzdnej dráhy, to však stačí len na zníženie škôd. 

Neosvetlení cyklisti a chodci 

Chodci a cyklisti sú nepredvídateľnou kolónou účastníkov. Pre nich je prejazd sťažený rovnakými faktormi prostredia ako pre motoristov, ale mnohí z nich nemyslia na viditeľnosť. Nemajú na sebe reflexné vesty ani pásky, čo sťažuje ich viditeľnosť. Východ a západ slnka sú časy, keď je naša viditeľnosť obmedzená. Často to komplikuje hmla alebo dážď, keď je možné vidieť ostatných účastníkov cestnej premávky takmer až na poslednú chvíľu. Rovnako ohrozené sú aj deti, pre ktoré jeseň znamená návrat do školy. Mnohé z nich sú však neopatrné a ľahko môžu vybehnúť pred autá alebo sa nechať rozptýliť telefónom a nevidieť ostatných účastníkov cestnej premávky. 

dážď jeseň auto nehoda nebezpečenstvo

Je dostatok svetla? 

Teoreticky by sa svetlá a brzdy mali kontrolovať pri každom štartovaní. Teoreticky, ale v praxi to väčšina vodičov nerobí. Dostatočná viditeľnosť a prehľad sú však nevyhnutné na predchádzanie nehodám. Je dôležité, aby som videl, aké nebezpečenstvo sa nachádza na ceste, ale často je ešte dôležitejšie, aby ma videli ostatní. Dôležitú úlohu pri tom zohrávajú predné a zadné hmlové svetlá a svetlomety. Súmrak obmedzuje viditeľnosť, ktorú ešte zhoršuje prípadná hmla a dážď. V jesennom počasí predstavuje jazda s vypálenými svetlometmi zvýšené riziko. Je ľahké pomýliť si vaše auto s motorkou a prekvapiť ostatných. Nehovoriac o tom, že obmedzujeme vlastné zorné pole, čím zvyšujeme riziko nehody. A aby toho nebolo málo: porušujeme zákon. 

Jeseň je neustála výzva 

Dúfajme, že sme vás príliš nevystrašili. Najdôležitejšie je, že nemôžete mať istotu, a to ani na cestách, po ktorých jazdíte každý deň. Štatistiky nehodovosti ukazujú, že najpravdepodobnejšie sa nám nehoda stane tam, kde sme si istí. Inými slovami, na cestách, ktoré sú najbližšie k domovu. Podmienky sa však neustále menia, a to aj z hodiny na hodinu. Zamyslite sa nad tým, ako sa obliekame: náš šatník je vrstvený. Ráno potrebujeme iné oblečenie ako popoludní. Rovnakým spôsobom sa musia meniť aj naše vodičské návyky. Hoci na jesenných cestách existuje veľa rizík, zvyčajne sa dajú zvládnuť. 

Copyright © 2015-2019 Point S Slovakia s.r.o.
Všetky práva vyhradené.

logo-footer